Dvě nové příručky pro vedoucí oddílů

18. 2. 2015

Spolecna dobrodruzstvi_titulkaOdbor Skauting pro všechny vydal dvě nové příručky pro vedoucí oddílů – první o práci s dětmi s Asperegerovým syndromem a druhou o tom, jak uspořádat společnou akci oddílu s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Obě příručky jsou určené především pro vedoucí oddílů, ale jistě je mohou využít i zájemci z roverských kenů a další keří se o daná témata zajímají. Příručky jsou ke stažení v pdf verzi na webové stránce spv.skauting.cz nebo k zakoupení v e-shopu obchod.skaut.cz

Asperger_titulka

Aspergerův syndrom – vím, co s tím?!

Tato příručka vám může pomoci při práci s dítětem s Aspergerovým syndromem v oddíle. Tyto děti se mnohdy chovají zvláštně, nepřiměřeně, pro okolí nepochopitelně. Klasické, intuitivní výchovné metody u nich nezabírají. V příručce najdete teorii týkající se poruch autistického spektra a Aspergerova syndromu (dále také AS). Dozvíte se, proč jsou děti s AS jiné, proč se často chovají, jako by byly mladší, než jsou. Jedna kapitola je věnována problémovému chování a tomu, jak ho zvládat. Ve druhé kapitole popisujeme zásady, které je dobré uplatňovat při práci s dítětem s AS v oddíle. Nechybí ani odpovědi na nejčastější otázky vedoucích.

Kapitoly jsou proloženy příběhy lidí, kteří se s dětmi s AS setkávají – rodiče, třídní učitelka, asistentka pedagoga,vedoucí oddílu a rádce.

Příručka nenabízí jednoduchý návod, který když dodržíte, vše bude v pořádku. O přicházejících problémech je především potřeba mluvit – s rodiči, týmem vedoucích, dětmi v oddíle i se samotným dítětem. Přístupy je třeba promýšlet a hodnotit vždy znovu a v konkrétních situacích je upravovat.

Ke stažení v pdf zde.
K zakoupení (tištěná příručka, cena: 39 Kč): http://www.obchod.skaut.cz/publikace/aspergeruv-syndrom.html

Spolecna dobrodruzstvi_titulkaSpolečná dobrodružství

V České republice dnes žije více než 100 000 lidí v podmínkách takzvaného sociálního vyloučení. Téměř 40 000 z nich (tedy více než třetinu) přitom tvoří děti a dospívající. V místech, kde žijí, není dost možností k tomu, jak smysluplně trávit svůj volný čas. Často jim tak zbývají hry na ulici, bezcílné toulání, posedávání na veřejných místech za odsuzujícího pohledu kolemjdoucích. Pokud byste chtěli s vaším oddílem nebo roverským kmenem ukázat těmto dětem, že je možné hrát si i jiným způsobem, zjistit, že i s obyčejným balonem se dá zažít spousta skvělých chvil, nebo umožnit jim alespoň na krátkou dobu dostat se z míst, kde tráví většinu života, můžete uspořádat společnou akci vašeho oddílu s těmito dětmi.

Není to však jednoduchá záležitost, kterou byste mohli podniknout ze dne na den. Pokud chcete, aby taková snaha byla úspěšná a nepřinesla víc škody než užitku, měli byste se na ni dostatečně připravit. Průvodcem k tomu, jak podobnou akci připravit, vám může být tato příručka.

Ke stažení v pdf zde.
K zakoupení (tištěná příručka, cena: 39 Kč): http://www.obchod.skaut.cz/publikace/skautske-metodiky/spolecna-dobrodruzstvi.html