Jsi dobrá kamarádka, Kamzíku…

13. 2. 2012

Je běžný táborový den. Skautky sedí ve skupinkách a vyrábějí zbraň na lov Minotaura.
Opodál sedí jedna z nich a vyrábí si vlastní zbraň. Na občasná zavolání ostatních nereaguje, plně se soustředí na svou práci. Samota ji však nevadí, občas ji totiž sama vyhledává.

Kamzík – na první pohled úplně obyčejná holka s kratšími hnědými vlasy a hnědýma očima – přišla k nám do oddílu skautek loni v záři ze světlušek. Z jejího příchodu jsme měly trochu obavy, protože onemocnění zvané Aspergerův syndrom nám bylo do té doby neznámé. Vyznačuje se zhoršenými sociálními dovednostmi, egocentrismem, špatným snášením změn a neustálou potřebou mít nějaký program.

Chvíli nám trvalo, než jsme se s Kamzíkem naučily pracovat. Do té doby nám připravila nejednu absurdní situaci. Jednou si začala zničehonic zkoušet oblečení v obchodě, jindy zas okusovala svačinu cizím lidem ve vlaku. Chod oddílu jsme však postupem času dokázaly částečně přizpůsobit jejím potřebám. Při většině programů potřebuje Kamzík pomoc – ještě jednou vysvětlit pravidla nebo hrát s někým ve dvojici. Na delších akcích každé ráno jedna z vedoucích Kamzíkovi vyloží, co se bude během dne dít, aby byla na vše připravená. Nepříjemná pro ni bývá spolupráce ve skupinách, je spíše individualistka. Ostatní skautky tu situaci naštěstí chápou a snaží se jí pomáhat.

Kamzík je naopak pro každou skupinu velkou posilou při znalostních kvízech – je velmi inteligentní a zná odpovědi na většinu otázek. Když správně odpoví, skautky mají radost a chválí ji, čímž jí dodávají sebevědomí.

Jak navázat kontakt

Děti s Aspergerovým syndromem často velmi stojí o sociální kontakt, mnohdy však nevědí, jak ho správně navázat. To je i Kamzíkův případ. Na první pohled to může vypadat, jako by o kamarády nestála. Sama od sebe se do her často nezapojí. Když jí ale na táboře jedna skautka napsala do táborové pošty vzkaz „Jsem ráda, že jsi s námi na táboře. Jsi dobrá kamarádka.“, byla na její tváři vidět obrovská radost a do konce tábora o tom neustále mluvila.

Náš oddíl se s příchodem Kamzíka změnil a musím říct, že k lepšímu. Skautky, ač jinak soutěživé, dokážou s Kamzíkem hrát tak, aby si hru užila, a na výhře jim nezáleží. Musíme teď také více přemýšlet nad programem a připravovat ho tak, aby si ho užily opravdu všechny holky. Kamzík je hodně kritická a neodpustí si občas poznámky, že je program špatně připravený nebo že ji nebaví.

Na druhou stranu jsme však u žádné z holek neviděly rozzářenější a šťastnější obličej při předávání nováčkovské zkoušky. Je vidět, že i dítě, které si obtížně hledá kamarády a zapadá do kolektivu, může být ve skautském oddílu to nejšťastnější.

Johana Schovánková – Jóža, oddíl Vlnky z Prahy – Horních Počernic

Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom patří k poruchám autistického spektra. Děti s Aspergerovým syndromem mají intelekt v normě, některé jsou i výrazně nadané. Kvůli potížím v sociální oblasti a představivosti (i empatii) jsou okolím často vnímány jako nevychované. Do kolektivu vrstevníků zapadají obtížně, patří mezi samotáře nebo se chovají natolik odlišně, že nejsou ostatními dětmi přijímány. Díky neporušené řeči a snaze o sociální kontakty (třebaže zvláštním způsobem) pro ně bývá integrace do běžného dětského kolektivu prospěšná.

Další příběhy začlenění najdete zde: KamzíkSkokanČokyVašíkHonzík.