Filmy o lidech se specifickými potřebami

 

Uvažovali jste o tom, že schůzku svého oddílu či kmene zpestříte sledováním zajímavého filmu? Anebo si jen chcete sednout a podívat se na kvalitní film?

Výběr několika takových snímků najdete i s krátkými anotacemi zde.

1)        Bílá vrána (Black Balloon), 2008, drama, Austrálie/Velká Británie, PAS.

Člověk s poruchou autistického spektra – Charlie představuje staršího bratra hlavní postavy filmu. Charlie svému bratrovi přináší především komplikace, ostudu a strach, alespoň z pohledu jeho mladšího bratra.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

2)        Bohem zapomenuté děti (Children of a Lesser God), 1986, drama, USA, SP.

Nejdůležitější postavou se zdravotním postižením ve filmu je neslyšící mladá žena Sára. Představuje chytrou kdysi vnitřně zraněnou dívku, věčně rozzlobenou a uzavřenou. Ústředním tématem je propojení světa neslyšících a slyšících, dále ochota a odvaha ho vůbec propojit.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

3)        Co žere Gilberta Grapea (What’s Eating Gilbert Grape), 1993, komedie/drama/romantický, USA, MP.

Člověka s postižením v daném filmu představuje osmnáctiletý chlapec Arnie s mentálním postižením. Má mnoho sourozenců, kteří se o něj starají. Člověk s postižením, Arnie, ve filmu vystupuje především jako objekt něčí péče či ochrany a ne vždy se počítá s jeho smysluplným zapojením do společných aktivit.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

4)        Divotvůrkyně (Miracle Worker), 1962, drama/životopisný, USA, SP a ZP (hluchoslepota).

Holčička s hluchoslepotou představuje dítě, které všichni litují a odpustí mu všechna přestoupení. Rodina ji považuje za nezvladatelnou a pravděpodobně mentálně zaostalou, přitom je dívka především rozmazlená (vynucuje si vše záchvaty vzteku).

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

5)        Fany, 1995, drama, Česko, MP.

Padesátiletá žena, Fany s mentálním postižením, se stěhuje od své tetičky ke své sestře, která je primářkou nemocnice. Její sestra se učí s Fany žít, v podstatě se o ni starat jako o dítě. Sestra primářka řeší především otázku „odložení“ Fany do ústavu či „obětování“ svého života pro ni.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

6)        Forrest Gump (Forrest Gump), 1994, drama/komedie/romantický, USA, MP.

Forrest Gump, postava s mentálním postižením ve filmu představuje hlavního hrdinu celého příběhu, vystupuje v roli syna, přítele, sportovce, studenta, vojáka, národního hrdiny, zachránce, lodního kapitána, milionáře, majitele firmy, spolupracovníka, otce, vdovce, ale i hlupáka, kterého někteří lidé neberou vážně, tu a tam se stává objektem šikany či posměchu.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi (2. nejlepší film).

7)        Jmenuji se Sam (I Am Sam), 2001, drama, USA, MP a autistické rysy.

Člověk s postižením ztvárňuje především roli otce s mentálním postižením pečujícího o svou dceru a bojujícího o ponechání dítěte ve své péči.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

8)        Kluci ze sousedství (The Boys Next Doors), 1996, komedie/drama, USA, MP a psychické onemocnění.

Čtyři dospělí muži s mentálním či psychickým postižením spolu žijí ve společné domácnosti, kam dochází sociální pracovník, který je má na starosti, má je rád a pomáhá jim, ovšem z mnoha důvodů hodlá své zaměstnání opustit.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

9)        Molly – Ztracený svět (Molly), 1999, komedie/drama/romantický, USA, MP a PAS.

O mladou ženu Molly s mentálním postižením a s poruchou autistického spektra se nyní učí pečovat její bratr, který ji v podstatě nezná. Molly se svým bratrem znovu budují svůj sourozenecký vztah.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

10)    Návrat idiota, 1999 romantický/komedie/drama, Česko/Německo, MP.

František, mladý muž s lehkým mentálním postižením, se vrací z léčení ke svým vzdáleným příbuzným. Mnoho rozhovorů, vztahů a situací jen pozoruje, rozumí lidem a snaží se jim pomoci.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

11)    Paradox Lake, 2002, drama/horor, Polsko/USA/Německo, PAS.

Jessica, dívka s autismem, je účastnicí letního tábora, kde se odehrává celý děj filmu, a snaží se navázat s někým kontakt skrz svůj vlastní komunikační systém (figurky zvířátek) a asi něco sdělit.

12)    Rain Man (Rain Man), 1988, drama, USA, PAS.

Člověk s poruchou autistického spektra představuje staršího bratra mladého podnikatele, který teprve nyní zjišťuje, že vůbec nějakého bratra má. Mladší bratr v postavě s postižením vidí nejprve jen prostředníka na cestě k penězům, ovšem po společně stráveném týdnu mezi nimi vzniká hluboké přátelství.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi (16. nejlepší film).

13)    Simon Birch (Simon Birch), 1998, komedie/drama, USA, TP.

Dvanáctiletý chlapec s tělesným postižením představuje poměrně intelektově vyzrálého a vyrovnaného člověka, který je přesvědčen, že Bůh s ním má velký plán (jako i s ostatními lidmi) a celé jeho postižení má podstatný důvod, a tak jej hledá. Vystupuje jako kluk s velice odvážnými názory, s nimiž častokrát nesouhlasí ani pan farář, ale divák vnímá, že chlapec má pravdu.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

14)    Sloní muž (Elephant Man), 1980, drama/životopisný, Velká Británie/USA, TP.

Člověk s tělesným postižením ve filmu představuje netvora, zrůdu, chudáka, jemného mladého muže a člověka s nešťastným osudem.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi (107. nejlepší film).

15)    Srdce je osamělý lovec (Heart Is a Lonely Hunter), 1968, drama, USA, SP.

Hlavní postavou je neslyšící John Singer, mladý muž, který se stěhuje do nového města poblíž léčebny, kde pobývá jeho přítel. Pan Singer poznává nové lidi a všem nenápadným tichým způsobem pomáhá a naslouchá jim. Film ukazuje předsudky vůči Afroameričanům, neslyšícím, lidem s mentálním postižením, alkoholikům a chudým.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

16)    Syn luny (Figlio della luna), 2007, drama/životopisný, Itálie, TP.

Hlavní postavou filmu je muž s tělesným postižením. Divák sleduje jeho život od narození až do dospělosti. Nejdůležitější role dané postavy je role syna. Celá rodina včele s energetickou matkou bojují o vzdělání a práci pro jejich člena rodiny s tělesným postižením.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

17)    Uvnitř tančím (Inside I’m Dancing), 2004, drama/komedie, Velká Británie/Irsko/Francie, TP.

Hlavními postavami jsou dva mladící s tělesným postižením, kteří touží po volnosti, po životě mimo ústavní zařízení, po svobodném vyjádření a porozumění. V průběhu filmu se učí žít samostatně, „v reálném světě“, ve vydařených i nevydařených vztazích.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

18)    Václav, 2007, komedie/drama, Česko, MP.

Člověka s postižením představuje čtyřicetiletý muž s mentálním postižením, který rád provádí mnoho lumpáren. Většina sousedů Václava nemá ráda. Maminka o něj pečuje s láskou, ale jeho bratr na něj žárlí a pravděpodobně ho nenávidí.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

19)    Vesničko má středisková, 1985, komedie, Československo, MP.

Člověka s postižením představuje ve filmu dospělý muž s mentálním postižením jménem Otík, který žije v malé vesnici a pracuje na stavbě. Vše poměrně dobře zvládá, ostatní vesničané ho znají a jsou na něj zvyklí. Ovšem častokrát omylem zapříčiní nějakou nehodu.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

20)   Nedotknutelní (Intouchables), 2011, komedie/drama, Francie, TP.

Bohatý muž, který ochrnul na všechny čtyři končetiny, shání osobního asistenta. Vybere si mladíka ze sociálně slabšího prostředí, jehož zájmy a svět, ve kterém se pohybuje, jsou naprosto odlišné. Film vtipným způsobem popisuje jejich postupné sbližování a nenápadně nabourává pojetí toho, kdo je vlastně „postižený“.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.  (9. nejlepší film).

21)   Hollywood v koncích (Hollywood Ending), 2002, komedie/drama, USA, ZP.

Uznávaný (i když podivínský) režisér náhle uprostřed natáčení filmu oslepne. Rozhodne se ale ostatním neprozradit, co se stalo, a dotočit tak film jako nevidomý. Jak si poradí s touto situací a jak dopadne film?

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

22)   Nae meori sogui jiugae / A Moment to Remember, 2004, romanitcký/drama, Jižní Korea, Alzheimerova choroba.

Mladí novomanželé jsou postaveni před složitou situaci, když řeší onemocnění manželky Alzheimerovou chorobou. Ta přestane poznávat lidi okolo sebe a samozřejmě i svého manžela. Film popisuje složitou cestu jeho vyrovnávání se se situací.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.  (117. nejlepší film).

23)  Kurz negativního myšlení (Kunsten å tenke negativt), 2006, komedie/drama, Norsko, TP.

Jak žít s těžkým tělesným postižením a jak se s touto rolí smířit, pokud přijde nečekaně? Nejen o tom, ale i o křehkosti mezilidských vztahů a mnohém dalším, vypráví tento film.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

24)   Rozervaná objetí (Los Abrazos rotos), 2009, drama/thriller, Španělsko, ZP.

Scénárista a filmař, který kdysi při autonehodě oslepnul, žije jiným životem než dřív. Nepoužívá své skutečné jméno a snaží se vytěsnit vše, co se stalo před nehodou. Postupně vypráví svůj působivý životní příběh.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

 25)   Píseň pro Martina (En Sång för Martin), 2001, drama, Švédsko, Alzheimerova choroba.

Dirigent, který právě se svou manželkou prožívá šťastné okamžiky krátce po svatbě, najednou začne trpět výpadky paměti. Ukáže se, že trpí Alzheimerovou chorobou, a rodině tak začne boj s nerovným nepřítelem.

Tento film v Česko-Slovenské filmové databázi.

 

Za spolupráci děkujeme Lucii Mošnerové