Osm měsíců s Torpédem

28. 4. 2014

TorpedoJak si vedoucí oddílu poradil s nováčkem, pro kterého je náročné soustředit se i dodržet řadu pravidel smečky.

Přezdívka je u vlčat atraktivní záležitost, většina si ji tak vyslouží během prvního roku ve smečce, ale občas se přece jen stane, že si vlče na táboře posteskne, že by taky nějakou chtělo a samo přichází s návrhy, u kterých je třeba zakousnutí do rtu, abych zachoval vážnost té chvíle. U Honzy to bylo jinak. U něj jsem hned na druhém vlčinci vybíral ze dvou možností – Tenisák nebo Torpédo. První vycházela z pohybu mojí hlavy, když jsem Honzu sledoval. Je to, jako byste sledovali tenisový zápas. Druhá byla spojená s jeho živostí, rychlým startem a s jeho vášní, vojenskými počítačovými hrami, o kterých dokáže velmi podrobně, zaujatě a rychle vyprávět.

Poprvé, podruhé, potřetí

Torpédo je letošní nováček a na nováčka už toho za těch osm měsíců stihl nemálo. Bez něj by nebyla svolána rada starých vlků s otázkou: Je skauting, nebo přinejmenším naše smečka, pro všechny? Ke shodě jsme nedošli. Začali jsme ale hledat cesty, jak nenechat Torpéda zásadním způsobem měnit připravený scénář akce, jak postupovat v situacích, kdy Torpédo něco nechce. A o takové situace není zrovna nouze: Torpédo nechce hrát připravenou hru, protože právě potřebuje vyčistit klubovní zahradu od pavouků. Torpédo nechce nastoupit s družinou, protože si právě teď potřebuje nalezený klacek upravit do podoby “snajprovky” Torpédo nechce dodržovat kodex smečky, protože si teď potřebuje rozsvítit v místnosti, kde už konečně smečka po večerce usíná. Potřebuje se přeci na něco kouknout. Poprvé, podruhé, potřetí…

Bez Torpéda by nevznikla vedle Káňat, Jestřábů, Havranů a Sov další družina “Kuřat” jako přípravka pro ty, kteří potřebují víc času na osvojení si pravidel smečky. V Kuřatech se nestávají terčem, kvůli pokažené hře, nebo čekání. Na Kuřata nejsme tolik nároční v některých požadavcích jako na ostatní, některých aktivit a her se nemusí účastnit, prostě se učí hlavně základy a pak to opět zkusí v družině se vším všudy.

Jak pracovat s Torpédem

Torpédo mě motivoval obrátit se na poradnu odboru Skauting pro všechny, abych se dozvěděl víc o zkušenostech ostatních s jejich “torpédy” Díky tipům, které jsem z poradny dostal, se teď učím jasněji vysvětlovat, dávat pokyny srozumitelně, jednoznačně vyjadřovat, co se smí. Díky Torpédovi jsem se dostal před dříve nepoznané rozhodování, zda vlče poslat ze schůzky předčasně domů, učím se díky němu při řešení šarvátek zůstat bez předsudků a spolu s Vlastou Redlem si častěji zpívám ” to není fér, chtít víc než dá se dát”. No a nebýt Torpéda, nemuseli bychom také letos zasklívat sklo v klubovně, ale takových „šikulů“ se najde ve smečce víc.

Za těch osm měsíců jsem však také Torpéda viděl mnohokrát zaujatého činností, vyslechl si od něj spoustu názorů, mockrát mě rozesmál svou bezprostředností a taky mockrát přepadl a zajal.Myslím, že Torpédo chodí do smečky rád.

Miky

Obraťte se na Poradnu SpV

Pokud si nevíte si rady, jak pracovat s dítětem se specifickými potřebami, nebo jste se dostali do podobné situace, jaká je uvedená v tomto příběhu, a potřebujete poradit, zašlete nám svůj dotaz na e-mail poradna@skaut.cz nebo telefonujte na STS číslo 776 765 007 (Knedla). My vám co nejdříve odpovíme buď sami, nebo ve spolupráci s jinými odborníky. Zároveň vám nabízíme i možnost čerpat informace a zkušenosti od konkrétních oddílů, které již děti se specifickými potřebami ve svých řadách mají.