Poradna SpV

Každý vedoucí, který svou práci bere vážně, jistě naráží na mnohé překážky. Občas si s nimi poradí sám, občas ve spolupráci s oddílovou radou či střediskem. Někdy ale ani toto všechno nestačí. Proto vám nabízíme svoji PORADNU.

• Nevíte si rady, jak pracovat s dítětem se specifickými potřebami?
  • Dostali jste se do situace, ve které potřebujete poradit?
  • Máte jakoukoli jinou otázku týkající se tématu dětí se specifickými potřebami?

Když budete cokoli potřebovat, zašlete nám svůj dotaz na e-mail poradna@skaut.cz nebo telefonujte na STS číslo 605 829 372 (Čára). My vám co nejdříve odpovíme buď sami, nebo ve spolupráci s jinými odborníky. Zároveň vám nabízíme i možnost čerpat informace a zkušenosti od konkrétních oddílů, které již děti se specifickými potřebami ve svých řadách mají. Budeme proto rádi, když se s námi také vy podělíte o své pozitivní i negativní zkušenosti.

Několik otázek, na které již poradna odpověděla

Mám v oddíle problém s dítětem, které málokdy vyhraje nějakou hru. Sportovní aktivity mu moc nejdou, manuálně také není příliš zručné, a tak při hrách často prohrává. Myslím, že tím se jeho sebevědomí ještě zhoršuje, měli byste nějaký tip, jak postupovat?

zobrazit odpověď →

Používáte termín „inkluze“, můžete vysvětlit, co to znamená?

zobrazit odpověď →

Do oddílu k nám přišlo dítě z německé rodiny. Když vysvětlujeme pravidla her, někdy si nejsme jisti, nakolik tomu dítě rozumí. Doma s rodiči totiž komunikuje výhradně německy…

zobrazit odpověď →

Mám problém s jedním vlčetem, které se neustále předvádí, při hrách podvádí, stále chce být středem pozornosti a prostě mě hrozně zlobí. Jeho chování ruší i ostatní děti, a to mě obzvlášť mrzí. Někdy už vážně nevím, co s ním. Pomůžete mi?

zobrazit odpověď →

Chtěla bych se vás optat. Budeme brát na tábor slečnu, která je autistka, nikdy s námi na vícedenní akci nebyla (jen na víkendovce, kde se o ni staral bratr a bydleli jsme v chatce). Od rodičů jsme se dozvěděli zajímavé věci, shrnula bych je tak, že se snaží dceři pomoci a usnadnit jí život, takže za ni dělají skoro vše. Její komunikace s okolím velmi vázne – jak na straně k nám v oddíle, tak s rodiči.
Teď k mému dotazu, chtěla bych poradit, jak ošetřit to, kdyby se stalo, že mi bez důvodu odejde z tábora, slyšela jsem, že se to u autistů stát může. Proto bych chtěla mít minimálně podpisem stvrzeno, že mne rodiče seznámili se vším, co se jejího chování týče, prostě aby to nebyl problém náš, kdyby se něco stalo, ale chyba rodičů, že nám o tom neřekli, nepřipravili nás. Řekli jsme jim, že tam bude spousta jiných dětí a že nebudeme mít dostatek prostoru se věnovat jen jí. Přemýšlela jsem, že bych sepsala něco na papír, ale nejsem si jistá, co by měl obsahovat, aby nám to pomohlo, a rodiče to neurazilo. Budu vám vděčná za jakoukoli radu.

zobrazit odpověď →

Jedna naše vedoucí si stěžuje na problémovou dívku v družině skautek – že je drzá, ukřičená, kazí ostatní… Jde o dívku poměrně novou, vlastně toho o ní moc nevíme (já vím jen, že tatínek se jmenuje jinak než maminka, a že chodí poměrně draze oblékaná). Na táboře byla ve středu problému kolem toho, která děvčata spolu kamarádí a nekamarádí… Vedoucí začala uvažovat o variantě s dívkou se rozloučit.  A protože já jsem byla na MIQUIKu na semináři “Elita nebo jelita”, napadlo mě se obrátit na Vás a poprosit o radu nebo pomoc. Alespoň obecně – jak vůbec do toho? Kde začít? A co vedoucí poradit? A hlavně asi, jak ji povzbudit? O co by mohlo jít? Čeho si máme všímat? Na co si dát pozor?