Stáhni si Pražskou MAPU PRO VŠECHNY!

24. 4. 2014

Mapa_SpV_bigPražská buňka Skautingu pro všechny připravila mapu s místy, na kterých se v Praze můžete setkat s lidmi se specifickými potřebami. Uspořádejte tam poradu nebo alternativní družinovou schůzku.

Je starým známým pravidlem, že nejlepší zkušenost s řadou věcí nám zprostředkuje osobní setkání. Nejinak je tomu i v případě lidí s tzv. specifickými potřebami. Pokud jste z Prahy a chtěli byste se setkat s lidmi s postižením nebo znevýhodněním, nabízí se vám řada možností. Kromě kontaktování organizací, které s těmito lidmi dlouhodobě pracují a pomáhají jim, můžete třeba s oddílem, družinou nebo roverským kmenem vyrazit do některé z následujících kaváren a restaurací.

Pro oddílový či družinový program můžete využít i návštěvu Neviditelné výstavy nebo představení Divadla inventura – divadelní soubor lidí s mentálním postižením.

Všechna místa, která se takto nabízí, nyní najdete v Pražské MAPĚ PRO VŠECHNY, kterou připravila pražská buňka odboru Skauting pro všechny. Mapu si můžete stáhnout na webové stránce spv.skauting.cz.

Nejbližší akce buňky SpV Praha najdete zde: http://spv.skauting.cz/regiony/spv-praha/

Existují podobná místa i ve vašem městě? Která byste doporučili? Můžeme se tak brzy dočkat podobné mapy i z dalších měst…

Kde se v Praze můžete setkat s lidmi se specifickými potřebami?

Kavárny, restaurace:

Kavárna Vesmírna – Ve Smečkách 5, Praha 1
www.vesmirna.cz
Kavárna, kde probíhá pracovně tréninkový program pro lidi s mentálním postižením, kteří zde pracují jako barmani a číšníci.

Kavárna POTMĚ – Ovocný trh, Praha 1 – 5. – 18. června 2014
svetluska.centrum.cz/Kavarna_POTME.phtml
Kavárna se nachází ve zcela zatemněném prostoru. Vyzkoušej si vnímání světa nevidomých.  Číšníci, barmani a hostesky Tě dovedou ke stolu, připraví vyhlášenou černočernou kávu.

Tichá kavárna – Burešova 1151/12, Praha 8
www.tichakavarna.cz
Od roku 2011 funguje na Ládví první pražská kavárna, kde obsluhují neslyšící. Objednávat si můžete prostřednictvím znakového jazyka nebo díky barevnému zelenočervenému špalíčku.

Café Na půl cesty – Centrální park Pankrác, Praha 4
www.greendoors.cz/cafe_na_pul_cesty
Kavárna je místem pracovní a sociální rehabilitace pro lidi s psychotickým onemocněním. V přátelském prostředí kavárny si můžeš kromě kávy dát i polévku, limonádu, koláče i veganské dobroty. Některé večery je zde připraven i kulturní program.

Café Martin – Sokolovská 75/29, Praha 8 a Československé armády (v 5. patře budovy Úřadu městké části Prahy 6) Praha 6
www.a-mano.cz/cafe-martin
Centrum Martin, o.p.s. provozuje v Praze dvě tréninkové kavárny, ve kterých zaměstnává lidi se zdravotním postižením, především osoby s kombinovaným neb mentálním postižením. Najdete je v Karlíně a v Dejvicích. Brzy přibude třetí kavárna na Žižkově.

Restaurace Mlsná kavka – Sokolovská 327/29, Praha 8
www.mlsnakavka.cz
Pěkné posezení čeká v tréninkové vegetariánské restauraci, kde jsou zaměstnáni lidé s duševním onemocněním.

Výstava, divadlo:

Neviditelná výstava – Karlovo nám. 1/23, Praha 2
neviditelna.cz
Ocitneš se úplně ve tmě, kde není nic jen tma. Provázet Tě bude nevidomý průvodce v běžných místech jako je např. byt, ulice, příroda. Bude nezbytné se řídit hmatem, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu.

Divadlo Inventura – Divadlo Kampa, Nosticova 2a, Praha 1
www.divadlokampa.cz
V divadelních hrách (22. dubna, 12. května) se představí divadelní soubor lidí s mentálním postižením pod o.s. Inventura. Nechte se inspirovat a naladit novou zkušeností ze života lidí s touto specifickou potřebou.

Ke stažení: