Workshop: Jak připravit společnou akci oddílu s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí

30. 10. 2014

TITULKA_01Zapojte se do workshopu Junáka a ČOSIV. Dozvíte se, jak můžete s oddílem pomoci dětem ze sociálně vyloučených lokalit strávit část dne jinde a jinak.

Junák a Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) pořádají ve čtvrtek 20. listopadu od 17 do 20 hodin v prostorách Vyšší odborné školy sociálně pedagogické a teologické – JABOK podvečerní workshop s názvem Jak připravit společnou akci oddílu s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Workshop reaguje na to, že v České republice dnes žije přibližně 40 000 dětí takzvaných sociálně vyloučených lokalitách. Tyto děti mají často jen omezené možnosti, jak trávit volný čas. Od narození vyrůstají v chudobě s omezenými vyhlídkami na získání kvalitního vzdělání i na následném uplatnění na pracovním trhu.

Dětské volnočasové organizace se v budoucnu mohou zaměřit na jednorázovou i dlouhodobější práci s těmito dětmi a umožnit jim alespoň na krátkou dobu dostat se z míst, kde tráví většinu života. To, co můžete udělat jako první krok, je uspořádat s vaším oddílem společnou akci s těmito dětmi.

Pokud byste takovou akci rádi uspořádali, jen nevíte jak a na co všechno bude dobré dát si pozor, dorazte na uvedený workshop!

Jeho cílem je představit zkušenosti oddílů, které už podobné akce v minulosti připravily a zároveň se s vlastními zkušenostmi z pořádání různých akcí podílet na přípravě vytváření metodického návodu pro vedoucí oddílů, jak takovou akci připravit.

Během workshopu se určitě seznámíte s:

  • Tradiční Předakcí skautských vzdělávacích kurzů Gemini – již několik let v řadě ji organizují pořadatelé skautského vzdělávacího kurzu pro budoucí vedoucí oddílů, kteří připřipravují program pro děti s různými specifickými potřebami. Akce se opakovaně konala i v sociálně vyloučených lokalitách v České Třebové nebo v Neškaredicích u Kutné Hory. Nahlédněte pod pokličku příprav takové akce.
  • Programy plzeňských skautů pro děti z Dobré Vody na Toužimsku – Zdeněk Chval je vedoucím plzeňského skautského střediska, představí programy, které skauti z jeho střediska opakovaně připravovaly pro děti z lokality Dobrá Voda, se kterými zde dlouhodobě pracuje sdružení Český západ
  • Společnou výpravou skautů z Javorníku a dětí, se kterými pracuje sdružení Ester – skauti z Javorníku strávili  společnou víkendovou výpravu s dětmi z Javornicka ze sociálně slabších rodin, se kterými zde pracuje sdružení Ester

Na workshop naváže vypracování podrobné metodiky, kterou vám poté jistě zašleme a kterou budete moci využít i s vaším oddílem, pokud se rozhodnete podobnou akci uspořádat.

Může se to zdát jako maličkost, která ale ve skutečnosti může mít obrovský význam.

Workshop je určený pro vedoucí oddílů a zástupce volnočasových organizací z celé republiky i odborníky se zkušeností s prací s dětmi se sociálním znevýhodněním.

Na workshop se můžete přihlašovat do 15. listopadu na email spv@skaut.cz.

WORKSHOP: Jak připravit společnou akci oddílu s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí

Kdy: Čtvrtek 20. listopadu 2014 od 17 do 20 hodin
Kde: JABOK – Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická (Salmovská 8, 120 00 Praha 2)

Jak na spolecnou akci_Junak_COSIV_20-11-2014_pozvanka